ଇମ୍ୟୁନିଟି ବଢାଇବ କଲରା

କରୋନା କାଳରେ କଲରା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇପାରେ । ଏହା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇବା ସହିତ ଅନେକ ରୋଗରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିଥାଏ । କିଛି ଲୋକ ଏହାର ତିକ୍ତ ସ୍ୱାଦ ହେତୁ କଲରାକୁ ଖାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଯେପରି ତିକ୍ତ ଉପଦେଶ ଆମକୁ ସର୍ବଦା ଲାଭ ଦେଇଥାଏ, ସେହିଭଳି, ତିକ୍ତ କଲରା ମଧ୍ୟ ଆମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ସର୍ବଦା ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ । କଲରା ଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା, ବାନ୍ତି, ଝାଡ଼ା ଏବଂ ମୋଟାପଣରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ । ଔଷଧୀୟ ଗୁଣରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ କଲରା ଖାଇବା ସହିତ ଆପଣ ଏହାର ଜୁସ୍ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ପିଇପାରିବେ । , ଇମ୍ୟୁନିଟି ବଢାଇବ କଲରା-କଲରାରେ ଫସଫରସ୍ ରହିଥାଏ ଯାହା କଫ, କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ଏବଂ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଦୂର କରିଥାଏ । କଲରା ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଉନ୍ନତ କରିଥାଏ ।

-ଆଜମା ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ କଲରା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ ।

-ପେଟରେ ଗ୍ୟାସ୍ ଏବଂ ଅଦୃଶ୍ୟତା ଦୁର କରିବା ପାଇଁ କଲରା ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ । କଲରା ରସରେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇପାରେ ।

-କଲରା ଜୁସ୍ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଲିଭର୍ ମଜବୁତ ହେବା ସହିତ ଏଥିସହ ଜଡିତ ସମସ୍ୟା ଦୁର ହୋଇଥାଏ । ପ୍ରତିଦିନ ଏକ ଗ୍ଲାସ୍ କଲରା ଜୁସ୍ ପିଇବା ଜଣ୍ଡିସ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ ।

-କଲରା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇଥାଏ । ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ରୋଗ ସହିତ ଲଢିବାର କ୍ଷମତା ବଢିଥାଏ । ଜାଏବେଟିଡ୍ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ କଲରା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ ।

-ମୋଟାପଣ ହ୍ରାସ କରିବାରେ କଲରା ଜୁସ୍ ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । କଲରାରେ କ୍ୟାଲୋରୀ ପରିମାଣ ବହୁତ କମ୍, ଯେଉଁ କାରଣରୁ କ୍ୟାଲୋରୀ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିଥାଏ ଏବଂ ଓଜନ ବଢିନଥାଏ ।

Post Your View

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button