ଦେଶର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ହେବେ କି ଜଷ୍ଟିସ୍ ବିଭି ନାଗରତ୍ନା ?

ଜଷ୍ଟିସ ବିଭି ନାଗରତ୍ନା ୨୦୨୭ ରେ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ହେବେ । ଆଜି ଏଭଳି ସୂଚନା ମିଳିଛି । ତେବେ ସ୍ୱାଧୀନ ଭାରତରେ ମହିଳାମାନେ ବହୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦବୀରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତର ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତିଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ମହିଳାମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଛୁଇଁ ନାହାଁନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ସହ ଜଡିତ ଏକ ବଡ ଖବର ଆସିଛି । ଜଷ୍ଟିସ ବିଭି ନାଗରତ୍ନା କର୍ଣ୍ଣାଟକ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଏବେ ଜଜ୍ ଅଛନ୍ତି । ସେ ସୁପିମକୋର୍ଟର ପୂର୍ବ ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ ଇଏସ ଭେଙ୍କଟରମେୟାଙ୍କ କନ୍ୟା । ଜଷ୍ଟିସ ନାଗରତ୍ନା କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ କମର୍ସିଆଲ ଏବଂ ସାମ୍ବିଧାନିକ ଆଇନର ବାଖ୍ୟା କରି ଅନେକ ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ରାୟ ଦେଇଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ପିତା ପୂର୍ବ ଜଷ୍ଟିସ ଭେଙ୍କଟରମେୟା ୧୯୮୯ ଜୁନ ୧୯ ତାରିଖରୁ ୧୯୮୯ ଡିସେମ୍ବର ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତୀୟ ଉତ୍ତ ନ୍ୟାୟାଳୟର ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ଭାବେ ପଦଭାର ସମ୍ଭାଳିଥିଲେ ।, ଦେଶର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ହେବେ କି ଜଷ୍ଟିସ୍ ବିଭି ନାଗରତ୍ନା ?୨୦୨୭ ରେ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ହୋଇପାରନ୍ତି – ଏସସି କଲେଜିୟମ ଦ୍ୱାରା ସୁପାରିଶ କରାଯାଇଥିବା କର୍ଣ୍ଣାଟକ ହାଇକୋର୍ଟର ଜଷ୍ଟିସ ବି.ଭି ନାଗରାଥନା ୨୦୨୭ ମସିହାରେ ଭାରତର ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ହୋଇପାରନ୍ତି । ଜଷ୍ଟିସ୍ ବି.ଭି ନାଗରତ୍ନାଙ୍କୁ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୦୮ ରେ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ହାଇକୋର୍ଟର ଅତିରିକ୍ତ ବିଚାରପତି ଏବଂ ପରେ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୧୦ ରେ ସ୍ଥାୟୀ ନ୍ୟାୟ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା ।, ଦେଶର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ହେବେ କି ଜଷ୍ଟିସ୍ ବିଭି ନାଗରତ୍ନା ?ଜଷ୍ଟିସ ବିଭି ନାଗରତ୍ନା କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ୧୯୮୭ ମସିହାରେ ବାର କାଉଁସିଲରେ ନାମଙ୍କନ କରି ସାମ୍ବିଧାନିକ ଓ ବ୍ୟବସାୟୀକ ଆଇନ ଉପରେ ପ୍ରାକ୍ଟିସ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କୁ ୨୦୦୮ ରେ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଆଡିସିନାଲ ଜଜ୍ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ମିଳିଥିଲା । ଏହାପରେ ୨୦୧୦ ଫେବୃଆରୀ ୧୭ ତାରିଖରେ ତାଙ୍କୁ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ହାଇକୋର୍ଟରେ ସ୍ଥାୟୀ ଜଜ୍ ଭାବେ ନିୟୁକ୍ତି ମିଳିଥିଲା । କହିରଖୁ କି ବର୍ତମାନ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ଥିବା ଜଷ୍ଟିସ ଏନବି ରମନ୍ନାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କଲେଜିୟମ ଉଚ୍ଚନ୍ୟାୟାଳୟର ପଦୋନ୍ନତି ପାଇଁ ୯ ଜଣ ଜଷ୍ଟିସଙ୍କ ନାମ ସୁପାରିଶ କରିଛନ୍ତି ।, ଦେଶର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ହେବେ କି ଜଷ୍ଟିସ୍ ବିଭି ନାଗରତ୍ନା ?ସେମାନଙଅକ ମଧ୍ୟରେ ସବୁଠୁ ଆଗରେ ରହିଛି ବିଭି ନାଗରତ୍ନାଙ୍କ ନାମ । ଏହି ସୁପରାଶିପତ୍ରରେ ବି ଅନ୍ୟ ୨ ଜଣଙ୍କ ନା ରହିଛି । ସେମାନେ ହେଉଛନ୍ତି, ଜଷ୍ଟିସ ବେଲା ତ୍ରିବେଦୀ ଓ ଜଷ୍ଟିସ ହିମା କୋହୀ । ଅନ୍ୟପଟେ ଅବସର ନେବା ପୂର୍ବରୁ ପୂର୍ବ ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ ଏସଏ ବୋବଡେ କହିଥିଲେ କି, ଭାରତ ପାଇଁ ଜଣେ ମହିଳା ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ଚୟନ କରିବାର ସମୟ ଆସିଛି ଓ ଆମ ମନରେ ମହିଳାଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥ ସର୍ବାଗ୍ରେ ରହିଛି । ଏହାସହ ଏହାକୁ ଉତ୍ତମ ମାଧ୍ୟମରେ ଲାଗୁ କରାଯାଉଛି ।

Post Your View

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button