ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ‘ପିଙ୍କ ବୁଥ୍’

ବହୁ ପ୍ରତିକ୍ଷୀତ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ୨୦୧୯ର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ ଶେଷ ହୋଇଛି। ଚଳିତ ବର୍ଷର ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଦେଶରେ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ପିଙ୍କ ବୁଥ୍ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି। ଯାହା କେବଳ ମହିଳାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ହେବ। ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀଠାରେ ନୋଏଡା, ଦାଦ୍ରି, ଜେଓ୍ୱର, ସିକନ୍ଦରାବାଦ୍ ଓ ଖୁରଜା ଠାରେ ଏହି ବୁଥି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏଠାରେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିବା ସମସ୍ତ କର୍ମଚାରୀ ହେଉଛନ୍ତି ମହିଳା। ଏହାର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ରତା ହେଉଛି ବୁଥ୍ ର କାନ୍ଥ ଠାରୁ ଟେବୁଲ୍ କଭର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପିଙ୍କ ରଙ୍ଗରେ ରଙ୍ଗାୟିତ। ଜିଲ୍ଲା ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ ତଥା ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ ବି.ଏନ୍ ସିଂହଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ସାମିଲ କରାଯିବା ପାଇଁ ଏପରି ବିଶେଷ ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଇଛି। ଏଠାରେ ଥିବା କର୍ମଚାରୀ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦକ୍ଷ ଅଟନ୍ତି। ଚଳିତବର୍ଷ ନିର୍ବାଚନରେ ଭୋଟରଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିବା ବେଳେ ମହିଳାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇ ଏପରି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ଏହି ବୁଥ୍ ରେ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ହ୍ୱିଲ ଚେୟାର, ଖସଡ଼ା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆଦି ମୈାଳିକ ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ ଅଛି। ଗଣତନ୍ତ୍ରର ମହାପର୍ବ ନିର୍ବାଚନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏପରି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଅଧିକାରୀମାନେ କୁହନ୍ତି।

, ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ‘ପିଙ୍କ ବୁଥ୍’

Post Your View

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button