ସଙ୍ଗୀତ ଦୁନିଆର ରାଜକୁମାର ଏ ଆର ରହମାନଙ୍କର ଆଜି ଜନ୍ମଦିନ

ଜାଣନ୍ତୁ ଏ ଆର ରହମାନଙ୍କ ସହ ଜଡିତ କିଛି ଅଜଣା କଥା ..

ଆଲ୍ଲାହାଖା ରହମାନ ବୃତ୍ତିଗତ ଭାବରେ ଏ .ଆର ରହମାନ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା , ଜଣେ ଭାରତୀୟ ରଚନା , ସଂଗୀତଜ୍ଞ , ଗାୟକ ଏବଂ ସଙ୍ଗୀତ ନିର୍ମାତା ଅଟନ୍ତି । ସେ ୧୯୬୭ ମସିହା ଜାନୁଆରୀ ୬ ରେ ଜନ୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ଏହାସହ ଏ .ଆର ରହମାନ ମୁଖ୍ୟତ ତାମିଲ ଏବଂ ହିନ୍ଦୀରେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି । ୨୦୧୦ରେ ଭାରତ ସରକାର ତାଙ୍କୁ ଦେଶର ତୃତୀୟ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନାଗରିକ ପୁରସ୍କାର ପଦ୍ମ ଭୂଷଣ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ ।, ସଙ୍ଗୀତ ଦୁନିଆର ରାଜକୁମାର ଏ ଆର ରହମାନଙ୍କର ଆଜି ଜନ୍ମଦିନରହମାନଙ୍କ ପୁରସ୍କାର ମଧ୍ୟରେ ଜାତୀୟ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପୁରସ୍କାର , ଦୁଇଟି ଏକାଡେମୀ ପୁରସ୍କାର , ଦୁଇଟି ଗ୍ରାମୀ ପୁରସ୍କାର , BAFTA ପୁରସ୍କାର , ଗୋଲଡେନ୍ ଗ୍ଲୋବ ପୁରସ୍କାର , ପନ୍ଦର ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପୁରସ୍କାର ଏବଂ ସତର ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପୁରସ୍କାର ଦକ୍ଷିଣ ରହିଛି । ରହମାନ ପ୍ରଥମେ ଭାରତୀୟ ଟେଲିଭିଜନ ଚ୍ୟାନେଲ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀ ଏବଂ ଜିଙ୍ଗଲ୍ସ ପାଇଁ ବିଜ୍ଞାପନ ଏବଂ ସ୍କୋର ରଚନା କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କର ଇନ୍‌-ହାଉସ୍ ଷ୍ଟୁଡିଓ ପଞ୍ଚଥାନ୍ ରେକର୍ଡ ଇନ୍ ସହିତ ରହମାନଙ୍କ ଫିଲ୍ମ ସ୍କୋରିଂ କ୍ୟାରିୟର ୧୯୯୦ ଦଶକ ପୂର୍ବରୁ ତାମିଲ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ରୋଜା ସହିତ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ।

, ସଙ୍ଗୀତ ଦୁନିଆର ରାଜକୁମାର ଏ ଆର ରହମାନଙ୍କର ଆଜି ଜନ୍ମଦିନ

ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ , ସେ ରାମନାମଙ୍କ ରାଜନୈତିକ ଚାର୍ଜସିଟ ବମ୍ବେ , ସହରୀ କାଦଲାନ ,ଥିରୁଦା ଥିରୁଦା ଏବଂ ସେ ସମେତ ତାମିଲ ଭାଷା ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପାଇଁ ଅନେକ ଗୀତ ରଚନା କରିଥିଲେ । ଶଙ୍କରଙ୍କ ପ୍ରଥମ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଭଦ୍ରଲୋକ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ରହମାନଙ୍କ ପ୍ରଥମ ହଲିଉଡ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର କମେଡି ଦମ୍ପତି ରିଟ୍ରିଟ (୨୦୦୯) ପାଇଁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସ୍କୋର ପାଇଁ BMI ପୁରସ୍କାର ଜିତିଲା । ୨୦୦୮ରେ Slumdog millionaire ପାଇଁ ତାଙ୍କର ସଂଗୀତ ତାଙ୍କୁ ୮୧ ତମ ଏକାଡେମୀ ପୁରସ୍କାରରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ମୂଳ ସ୍କୋର ଏବଂ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ମୂଳ ଗୀତ ଅର୍ଜନ କରିଥିଲେ ।

, ସଙ୍ଗୀତ ଦୁନିଆର ରାଜକୁମାର ଏ ଆର ରହମାନଙ୍କର ଆଜି ଜନ୍ମଦିନରହମାନ ମଧ୍ୟ ମାନବବାଦୀ ତଥା ଚାଣକ୍ୟ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି , ଦାନ ପାଇଁ ତଥା ଅନେକ କାରଣ ଏବଂ ଦାନ ପାଇଁ ପାଣ୍ଠି ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି । ୨୦୦୬ ରେ , ବିଶ୍ୱ ଗୋଲବାଲ୍ ସଙ୍ଗୀତରେ ଅବଦାନ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଷ୍ଟାନଫୋର୍ଡ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଦ୍ୱାରା ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଥିଲା । ୨୦୦୮ ରେ , ସେ ମାଡ୍ରାସର ରୋଟାରୀ କ୍ଲବରୁ ଲାଇଫ୍ ଟାଇମ୍ ଆଚିଭମେଣ୍ଟ ଆୱାର୍ଡ ପାଇଥିଲେ ।, ସଙ୍ଗୀତ ଦୁନିଆର ରାଜକୁମାର ଏ ଆର ରହମାନଙ୍କର ଆଜି ଜନ୍ମଦିନ୨୦୦୯ ରେ , ସେ ବିଶ୍ୱ ୧୦୦ ର ୧୦୦ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସମୟ ତାଲିକାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ । ୨୦୧୩ ରେ , ସେ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତୀୟ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପାଇଁ ୭.୧ ଚାରିପାଖ ସାଉଣ୍ଡ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲେ । ୨୦୧୪ ରେ ତାଙ୍କୁ ବର୍କଲି ସଂଗୀତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ସମ୍ମାନଜନକ ଡକ୍ଟରେଟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା । ୨୦୧୭ ରେ ସେ ମସ୍କ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ତଥା ଲେଖକ ଭାବରେ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ ।

, ସଙ୍ଗୀତ ଦୁନିଆର ରାଜକୁମାର ଏ ଆର ରହମାନଙ୍କର ଆଜି ଜନ୍ମଦିନ

୬ଥର ଜାତୀୟ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପୁରସ୍କାର ବିଜେତା ତଥା ତାମିଲନାଡୁ ରାଜ୍ୟ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପୁରସ୍କାର ପ୍ରାପ୍ତକର୍ତ୍ତର୍ , ତାଙ୍କ ସଙ୍ଗୀତ ପାଇଁ ପନ୍ଦରଟି ଫିଲ୍ମଫେୟାର ପୁରସ୍କାର ଏବଂ ଷୋହଳ ଫିଲ୍ମଫେୟାର ପୁରସ୍କାର ଦକ୍ଷିଣ ରହିଛି । ସଂଗୀତ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉତ୍କର୍ଷତା , ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ସଂଗୀତ- ସଫଳତା ପୁରସ୍କାର ଏବଂ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ପାଇଁ ରହମାନ ତାମିଲନାଡୁ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଏକ କଲାମାମଣି ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ।, ସଙ୍ଗୀତ ଦୁନିଆର ରାଜକୁମାର ଏ ଆର ରହମାନଙ୍କର ଆଜି ଜନ୍ମଦିନବଲିଉଡରେ ନାମୀ ଦାମୀ ଗୀତିକାର, ସଂଗୀତକାରଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାରେ କୌଣସି ଅଭାବ ନାହିଁ । ଏଠି ଏମିତି ବରିଷ୍ଠ ସଙ୍ଗୀତଜ୍ଞ ମାନେ ଅଛନ୍ତି ଯାହାଙ୍କ ସ୍ୱର କାନରେ ପଡିବା କ୍ଷଣି ଯେମିତି ଏକ ପ୍ରକାର ଅଜବ ଶାନ୍ତି ମିଳେ । ହୃଦୟ ଯେମିତି ଉଲ୍ଲସିତ ହୋଇଉଠେ । ଶରୀରର କୋଣ ଅନୁକୋଣରେ ଖେଳିଯାଏ ସେମାନଙ୍କ ସଙ୍ଗୀତର ଯାଦୁ । ବଲିଉଡର ଏମିତି ହିଁ ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ସଂଗୀତକାର ହେଉଛନ୍ତି ଏ ଆର ରହମାନ । ଦେଶରୁ ବିଦେଶ ଯାଏଁ ରହମାନ ନିଜର ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିଛନ୍ତି । ଏମିତିକି ବିଦେଶରେ ବି ଅଛନ୍ତି ତାଙ୍କର କୋଟି କୋଟି ଫ୍ୟାନ୍ସ । ସଂଗୀତ ଜଗତର ଏହି ବାଦଶାହଙ୍କର ଆଜି ହେଉଛି ୫୨ ତମ ଜନ୍ମଦିନ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନରେ ତାଙ୍କ ସହ ଜଡିତ କିଛି ଅଜଣା କଥା ବାବଦରେ ଜାଣି ରଖିବା ।, ସଙ୍ଗୀତ ଦୁନିଆର ରାଜକୁମାର ଏ ଆର ରହମାନଙ୍କର ଆଜି ଜନ୍ମଦିନରହମାନ ବଲିଉଡକୁ ଯେ କେବଳ ନିଜ ସ୍ୱର ଓ ସଂଗୀତ ଦେଇଛନ୍ତି ତାହା ନୁହେଁ । ତାଙ୍କ ଶରୀରର ପ୍ରତିଟି କୋଣ ଅନୁକୋଣରେ ଯେମିତି ଭରି ରହିଛି ସଂଗୀତ । ୧୯୬୬ ମସିହା ଆଜିର ଦିନରେ ଚେନ୍ନାଇରେ ତାଙ୍କର ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲା । ଆଉ ସଂଗୀତ ପିତାଙ୍କ ଠାରୁ ଉତ୍ତରାଧିକାର ସ୍ୱରୂପ ପାଇଥିଲେ ରହମାନ ।ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର‌୍ୟ୍ୟ ହେବେ ରହମାନଙ୍କ ପରିବାର ମୁଳତଃ ହିନ୍ଦୁ ଥିଲେ । , ସଙ୍ଗୀତ ଦୁନିଆର ରାଜକୁମାର ଏ ଆର ରହମାନଙ୍କର ଆଜି ଜନ୍ମଦିନଏମିତିକି ପିଲାବେଳେ ରହମାନଙ୍କ ନାଁ ପିତା ମାତା ଦିଲ୍ଲୀପ କୁମାର ରଖିଥିଲେ । ତାଙ୍କୁ ଯେତେବେଳେ ମାତ୍ର ୯ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଥିଲା । ଆଉ ଏହା ପରେ ତାଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଅକାଳ ବିପଦ ମାଡି ଆସିଲା ।ଘୋର ଦାରିଦ୍ର‌୍ୟତାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା । ପରିସ୍ଥିତି ଏମିତି ହୋଇଥିଲା ଯେ ପେଟକୁ ଦୁଇମୁଠା ଦାନ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ନିଜ ବାଦ୍ୟ ଯନ୍ତ୍ର ଗୁଡିକୁ ବିକ୍ରି କରିଦେଇ ଥିଲେ । ଏହାର କିଛି ବର୍ଷ ପରେ ଜଣେ ସୁଫି ସନ୍ଥ କରିମୁଲ୍ଲାଙ୍କ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଲେ ରେହମାନଙ୍କ ପରିବାର । , ସଙ୍ଗୀତ ଦୁନିଆର ରାଜକୁମାର ଏ ଆର ରହମାନଙ୍କର ଆଜି ଜନ୍ମଦିନଆଉ ତାଙ୍କରି ପ୍ରେରଣାରେ ଅନୁପ୍ରାଣିତ ହୋଇ “ସୁଫି” ଧର୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ଯାହାପରେ ନିଜ ନାଁ ବଦଳାଇ ରଖିଥିଲେ ଏ. ଆର. ରହମାନ । ସଂଗୀତ ଜଗତରେ ପାଦ ଦେବା ପରେ ସଫଳତାର ପାହାଚ ପରେ ପାହାଚ ଚଢିଚାଲିଛନ୍ତି ସିନା କିନ୍ତୁ କେବେ ପଛକୁ ଚାହିଁ ନାହାନ୍ତି । ଆଗକୁ ବି ଏମିତି ସଫଳତା ପାଇ ଚାଲିଥାନ୍ତୁ ଏହାହିଁ ହେଉଛି ତାଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନରେ ଆମ ତରଫରୁ ଶୁଭକାମନା ।

Post Your View

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button