କରୋନାର ପ୍ରଥମ ଭ୍ୟାକସିନକୁ ମିଳିଲା ଅନୁମତି

ସାରା ବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ମହାମାରୀ ତାଣ୍ଡବ କରି ଚାଲିଛି । ସେଥିପାଇଁ କରୋନା ଭ୍ୟାକସିନକୁ ସାରାଦୁନିଆ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିବା ବେଳେ ଆଜି ଏକ ଆଶ୍ୱସ୍ଥିକର ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ତେବେ ବିଶ୍ୱରେପ୍ରଥମ ରାଷ୍ଟ୍ର ଭାବେ ବ୍ରିଟେନ୍‌ରେ ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରୁ କୋଭିଡ୍ ଟିକାକରଣ ଆରମ୍ଭ ହେବ।ଫାଇଜର୍‌-ବାୟୋଏନ୍‌ଟେକ୍ ଭ୍ୟାକସିନ୍ ଟିକାର ବ୍ୟବହାରକୁ ବ୍ରିଟେନ୍ ସରକାର ଅନୁମତି ପ୍ରଦାନକରିବା ସହିତ ଗଣଟିକାକରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି ।, କରୋନାର ପ୍ରଥମ ଭ୍ୟାକସିନକୁ ମିଳିଲା ଅନୁମତିଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ରୁଷ ମଧ୍ୟ ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରୁ ସ୍ପୁଟନିକ-ଭି ଟିକାର ଗଣ ବ୍ୟବହାରକୁ ସ୍ୱିକୃତୀ ପ୍ରଦାନ କରିଛି । ଉଭୟବ୍ରିଟେନ୍ ଓ ରୁଷ ସରକାର ଟିକାର ସଂରକ୍ଷଣ ଓ ପରିବହନ ଦିଗରେ ପଦକ୍ଷପ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ।ବ୍ରିଟେନ୍ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ ମ୍ୟାଟ୍ ହାନ୍‌କକ୍ କହିଛନ୍ତି, ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରୁ ଟିକାର ଗଣ ବ୍ୟବହାର ଆରମ୍ଭହେବ ।, କରୋନାର ପ୍ରଥମ ଭ୍ୟାକସିନକୁ ମିଳିଲା ଅନୁମତିଯେଉଁମାନଙ୍କର ସ୍ୱ୍ୟସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖରାପ ତାଙ୍କ ଠାରୁ ହିଁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଏହି ଟିକ।।ଆପଣଙ୍କୁ ୨୧ ଦିନ ବ୍ୟବଧାନରେ ଦୁଇଟି ଟିକା ଦିଆଯିବ ।ଏହି ଦୁିଟି ଟିକାରେ ଆମେ ଲେକଙ୍କଜୀବନ ବଚାଂଇବାରେ ସଫଳ ହୋଇପାରିବୁା । ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ଫାଇଜର୍ କହିଛନ୍ତି, ବ୍ରିଟେନ୍‌ରଏମର୍ଜେନ୍ସ ଟିକା ବ୍ୟବହାର କରୋନା ମହାମାରୀ ଲଢେଇ ବିରୋଧରେ ଐତିହାସିକ ପଦକ୍ଷପ ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ମଡର୍ଣ୍ଣା ସହ ଫାଇଜର-ବାୟୋଏନେ୍‌ଟେକ୍ ସେମାନଙ୍କ କୋଭିଡ୍ ଟିକାର ଏମର୍ଜନ୍ସି ବ୍ୟବହାରକୁ ସ୍ୱକୃତୀ ଦେବାପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ।।, କରୋନାର ପ୍ରଥମ ଭ୍ୟାକସିନକୁ ମିଳିଲା ଅନୁମତିସେମାନଙ୍କ ଏହି ଆବେଦନକୁ ସରକାରସ୍ୱିକୃତୀ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । ଫାଇଜର୍ ଓ ବାୟୋଏନ୍‌ଟେକ୍ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ସେମାନଙ୍କଟିକା ଆସନ୍ତା ମାସରେ ୟୁରୋପୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଫାଇଜର ଭ୍ୟାକସିନକୁ ତବ୍ରିଟେନ୍‌ରେ ଅନୁମତି ମିଳିଗଲା କିନ୍ତୁ ଦୁନିଆରେ ଅନେକ ଜାଗାର ଭ୍ୟାକସିନ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଚାଲିଛି । ଏହିସମୟରେ ୧୦୦ରୁ ଅଧିକ ଭ୍ୟାକ୍‌ସିନ ଉପରେ କାମ କରାଯାଉଛି ।

Post Your View

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button